Nedávno jsem zveÅ™ejnil jedno okÅ™Ãdlené rÄenÃ: existujà jen dva druhy uživatelů. Ti co o svá data už pÅ™iÅ¡li a ti, kteřà o nÄ› teprve pÅ™ijdou. A o Äem se mluvÃvá..
ChtÄ›l jsem si takhle jednou nasdÃlet nÄ›jaké adresáře a vyskoÄila na mÄ› jistá hláška
Po stisknutà storna a zopakovánà akce – se stejným výsledkem – jsem trošku znervózněl. Jal jsem se zjišťovat, co a jak. A výsledek byl
- jedná se o můj nejstaršà pevný disk
- jsou na něm úplně všechny fotky co mám
- tyto fotky mám asi z 50% zálohované na jiném disku
- CrashPlan, který jsem si pustil pÅ™ed mÄ›sÃcem za tu dobu nestihl uplodovat ani 30% ze zadané zálohy (je to skoro 1TB, plus poÄÃtaÄ neběžà ani zdaleka každý den)
PÅ™estože data na disku pro mÄ› majà neuvěřitelnou cenu (desetitisÃce fotek) tak jsem nebyl úplnÄ› vystresovaný. Jsem si totiž jist, že v dneÅ¡nà dobÄ› nenà problém si data nechat obnovit, i když to stojà sluÅ¡ných (až desÃtek) pár tisÃc, záležà na způsobu poÅ¡kozenà disku.
MÄ› se samozÅ™ejmÄ› nechtÄ›lo použÃt žádné specializované firmy, jednak kvůli financÃm a druhak právÄ› kvůli datům, které nerad sdÃlÃm s nÄ›kým jiným, což je asi logické. Nezbývalo mi tedy, než se pokusit to nÄ›jak vyÅ™eÅ¡it sám.
Mimochodem, na nÄ›jakém fóru jsem naÅ¡el zajÃmavou odpovÄ›Ä na dotaz, nakolik jsou tyto firmy diskrétnÃ
pokud najdou domaci XXX tak to daji na net, nelegalni soft asi neresi
ZaÄal jsem googlovat a hledat jakým způsobem lze zachránit data z poÅ¡kozeného externÃho harddisku. Jediné co jsem vÄ›dÄ›l, že oproti doporuÄenà Windows opravdu nechci, aby disk musel být pÅ™ed použitÃm naformátován, neboÅ¥ to se rovnalo zcela jisté ztrátÄ› dat.
Prvnà co jsem zkusil bylo pustit si pÅ™Ãkazový řádek (cmd) a v nÄ›m zadat “chkdsk g: /fâ€. NáslednÄ› jsem Äekal asi 3 hodiny, kdy jsem se dozvÄ›dÄ›l, že disk obsahuje chyby, ale nelze jej opravit, protože je pÅ™ipojen jen v režimu Ätenà a systém k nÄ›mu neumà pÅ™istupovat jinak.
DalÅ¡Ã na Å™adÄ› byl program Testdisk, ten ale ani disk nenaÄetl.
Zkusil jsem i pár jiných programů na obnovu dat z disku, ale bez úspÄ›chu. Zbývala mi tedy dvÄ› trochu pracnÄ›jÅ¡Ã Å™eÅ¡enÃ
- vyndat disk z obalu a zkusit ho napojit normálně do PC (hodně uživatelům pomohlo)
- zkusit disk zapojit na jiný operaÄnà systém
… no a jelikož jsem byl lÃný to celé rozebÃrat tak padla volba na druhou možnost a rozhodl jsem se pro linux.
A tak se stalo, že mi LINUX zachránil data na poškozeném disku.
Opravdu to bylo pomÄ›rnÄ› snadné. Nejprve jsem si nainstaloval “LIVE†verzi Linuxu na USB disk, pak jsem nabootoval na notesu právÄ› tento systém, pÅ™ipojil vadný disk a ejhle – normálnÄ› se mi zobrazil! Takže s trochu Å¡Ãleným úsmÄ›vem na tváři jsem pÅ™ipojil druhý externà disk a spousty hodin kopÃroval a kopÃroval..
Nakonec bylo poÅ¡kozeno jen nÄ›kolik nedůležitých souborů a pravdÄ›podobnÄ› parition tabulka, to už jsem nestudoval. Co s diskem budu Å™eÅ¡it až ve chvÃli, kdy budu mÃt původnà data zálohovaná jeÅ¡tÄ› nÄ›kde jinde než na dalÅ¡Ãm externÃm disku.
Takže konec dobrý, vÅ¡echno dobré. Až na spousty hodin zbyteÄné práce jen proto, že jsem nebyl dostateÄnÄ› důsledný. Beru to jako poslednà varovánÃ
Takže přátelé, zálohujte pokud máte cenná data. Ztráta může být někdy i nevratná a pak to může bolet..
8 Responses to Záchrana dat z poškozeného externího disku