Záchrana dat z poškozeného externího disku

Nedávno jsem zveřejnil jedno okřídlené rčení: existují jen dva druhy uživatelů. Ti co o svá data už přišli a ti, kteří o ně teprve přijdou. A o čem se mluvívá..

Chtěl jsem si takhle jednou nasdílet nějaké adresáře a vyskočila na mě jistá hláška

IMAG0258

Po stisknutí storna a zopakování akce – se stejným výsledkem – jsem trošku znervózněl. Jal jsem se zjišťovat, co a jak. A výsledek byl

  • jedná se o můj nejstarší pevný disk
  • jsou na nÄ›m úplnÄ› vÅ¡echny fotky co mám
  • tyto fotky mám asi z 50% zálohované na jiném disku
  • CrashPlan, který jsem si pustil pÅ™ed mÄ›sícem za tu dobu nestihl uplodovat ani 30% ze zadané zálohy (je to skoro 1TB, plus počítač neběží ani zdaleka každý den)

Přestože data na disku pro mě mají neuvěřitelnou cenu (desetitisíce fotek) tak jsem nebyl úplně vystresovaný. Jsem si totiž jist, že v dnešní době není problém si data nechat obnovit, i když to stojí slušných (až desítek) pár tisíc, záleží na způsobu poškození disku.

Mě se samozřejmě nechtělo použít žádné specializované firmy, jednak kvůli financím a druhak právě kvůli datům, které nerad sdílím s někým jiným, což je asi logické. Nezbývalo mi tedy, než se pokusit to nějak vyřešit sám.

Mimochodem, na nějakém fóru jsem našel zajímavou odpověď na dotaz, nakolik jsou tyto firmy diskrétní Veselý obličej

pokud najdou domaci XXX tak to daji na net, nelegalni soft asi neresi

Začal jsem googlovat a hledat jakým způsobem lze zachránit data z poškozeného externího harddisku. Jediné co jsem věděl, že oproti doporučení Windows opravdu nechci, aby disk musel být před použitím naformátován, neboť to se rovnalo zcela jisté ztrátě dat.

První co jsem zkusil bylo pustit si příkazový řádek (cmd) a v něm zadat “chkdsk g: /f”. Následně jsem čekal asi 3 hodiny, kdy jsem se dozvěděl, že disk obsahuje chyby, ale nelze jej opravit, protože je připojen jen v režimu čtení a systém k němu neumí přistupovat jinak.

Další na řadě byl program Testdisk, ten ale ani disk nenačetl.

Zkusil jsem i pár jiných programů na obnovu dat z disku, ale bez úspěchu. Zbývala mi tedy dvě trochu pracnější řešení

  • vyndat disk z obalu a zkusit ho napojit normálnÄ› do PC (hodnÄ› uživatelům pomohlo)
  • zkusit disk zapojit na jiný operační systém

… no a jelikož jsem byl líný to celé rozebírat tak padla volba na druhou možnost a rozhodl jsem se pro linux.

A tak se stalo, že mi LINUX zachránil data na poškozeném disku.

Opravdu to bylo poměrně snadné. Nejprve jsem si nainstaloval “LIVE” verzi Linuxu na USB disk, pak jsem nabootoval na notesu právě tento systém, připojil vadný disk a ejhle – normálně se mi zobrazil! Takže s trochu šíleným úsměvem na tváři jsem připojil druhý externí disk a spousty hodin kopíroval a kopíroval..

IMAG0253

Nakonec bylo poškozeno jen několik nedůležitých souborů a pravděpodobně parition tabulka, to už jsem nestudoval. Co s diskem budu řešit až ve chvíli, kdy budu mít původní data zálohovaná ještě někde jinde než na dalším externím disku.

Takže konec dobrý, všechno dobré. Až na spousty hodin zbytečné práce jen proto, že jsem nebyl dostatečně důsledný. Beru to jako poslední varování Veselý obličej

Takže přátelé, zálohujte pokud máte cenná data. Ztráta může být někdy i nevratná a pak to může bolet..

This entry was posted in Sčot. Bookmark the permalink.

8 Responses to Záchrana dat z poškozeného externího disku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.