Když jedete nÄ›kam na dovolenou tak si toho nejspÃÅ¡e nevÅ¡imnete. Ale jakmile v nÄ›jaké zemi strávÃte vÃce Äasu tak zjistÃte, že existuje plno drobnostÃ, nad kterými nÄ›kdy zůstává hlava stát. Dnes to bude o tÄ›ch v Anglii.
Na kole do práce
Je to trochu opruz – protože musÃte projÞdÄ›t mÄ›stem (tedy alespoň já). Půlka trasy (celkem to mám asi 7km) je v pohodÄ›, jede se na cyklostezce. Pak ale dorazÃte do mÄ›sta a tady to zaÄne. Můžete jet buÄ po chodnÃku, to ale znamená, že se motáte mezi lidma a navÃc máte stále problém pÅ™ejÞdÄ›t kÅ™ižovatky, kde neustále stojÃte na Äervenou. A navÃc – a to je fakt nepÅ™Ãjemné – jsou chodnÃky fakt plné stÅ™epů, mÃstnà majà nÄ›jak v oblibÄ› rozbÃjet sklenÄ›né pÅ™edmÄ›ty o zem, takže to fakt nenà nic moc. Druhou možnostà je zkusit to po silnici – ale ani to nenà výhra. Za prvé je tu stále ten problém s kÅ™ižovatkama a za druhé i s mÃstem. Silnice jsou tu standardnÃ, ale do jednoho pruhu se musà vejÃt dva pruhy pro auta a tÅ™età pruh pro parkujÃcà auta. Takže asi chápete, že mÃsto pro cyklisty je už tak trochu utopie.
No, pokud nepospÃcháte a jedete v klidu tak to je v pohodÄ›. Pokud chcete ale nasadit nÄ›jaké konstatnà tempo tak to je nemožné.
ŘÃzenà auta, když máte volant na druhé stranÄ›
Dost dlouho mi to trvalo, než jsem si zvykl. Kupodivu to, že máte volant na druhé stranÄ› vlastnÄ› nepÅ™edstavuje absolutnÄ› žádný problém (jasnÄ›, v Drive Through, na parkoviÅ¡tÃch a mýtnicÃch to vyžaduje trochu vynalézavosti, ale jde to). SpÃÅ¡ jde o obecné zvyklosti. Ve mÄ›stech se běžnÄ› do jednoho pruhu nacpou dva až tÅ™i, takže to je fakt o centimetrech. NavÃc dvojité žluté Äáry (aka TADY FAKT NEPARKUJ!) si vÄ›tÅ¡ina lidà vykládá jako TADY JE TO ROZHODNÄš NEJLEPÅ Ã MÃSTO NA ZAPARKOVÃNÃ. Policie to prostÄ› ignoruje. No a poslednà jsou kruháÄe, nebo také „jako-kruháÄe“ ve stylu dáme doprostÅ™ed běžné kÅ™ižovatky hroudu asfaltu a udÄ›láme z toho kruháÄ. Dodnes obÄas nevÃm, kde kam se mám vlastnÄ› pÅ™i výjezdu zaÅ™adit. A nesmÃm také zapomenout na dálnice a rychlostky. Vyžaduje to opravdu dost soustÅ™edÄ›nÃ, protože pokud jedete v nejpomalejÅ¡Ãm pruhu tak obvykle zjistÃte, že z niÄeho nic je z nÄ›j pruh sjezdový a už je těžké vrátit se do toho průběžného. Takže musÃte sjet a za kÅ™ižovatkou nebo kruháÄem se zase napojit zpÄ›t.
Dětské aktivity
Anglie (alespoň v Liverpoolu) má velice podivnÄ› nastavená pravidla pro dÄ›ti. Ve snaze je ochránit zaÅ¡li zákonodárci tak daleko, že mi to pÅ™ijde až jako omezovánÃ. Drtivá vÄ›tÅ¡ina aktivit konÄà do Å¡esti hodin (což vzhledem k tomu, že dÄ›ti jsou tÅ™eba do třà nebo ÄtyÅ™ hodin ve Å¡kole nedává moc prostoru pro nÄ›jaké mimoÅ¡kolnà aktivity). DÄ›tská hÅ™iÅ¡tÄ› jsou vyjÃmeÄná a obvykle prázdná. Do bazénu obvykle nemůžete jÃt s dÃtÄ›tem po Å¡esté hodinÄ›. A(!!!!!) dÃtÄ› tu nesmà do sauny nebo do vÃÅ™ivky pokud mu nenà nad 16 let. Tohle mi pÅ™ijde jako opravdu 100 let za opicema, když vezmu v úvahu kolik studià prokázalo jak je saunovánà prospěšné i pro dÄ›ti.
JÃdlo
Peklo. Pořád jen hranolky s rybou. Nenà to klišé, je prostÄ› fakt. JasnÄ›, v centru vÄ›tÅ¡Ãch mÄ›st je ten výbÄ›r vÄ›tÅ¡Ã, ale pokud žijete v satelitu (jako vÄ›tÅ¡ina lidÃ) tak máte prostÄ› peÅ¡ka. NavÃc ty jejich „chips“ jsou fakt hnusný, nÄ›co jako tlusté rozblemclé hranolky (ryba je ovÅ¡em v pohodÄ›). Po sedmé hodinÄ› se ve spoustÄ› restauracà už nenajÃte (buÄ vařà do sedmi, nebo vás tam nepustà s dÃtÄ›tem). ZajÃt si bÄ›hem obÄ›da na „menÃÄko“ je také skoro utopie, drtivá vÄ›tÅ¡ina podniků má zavÅ™eno a otevÃrajà tak v pÄ›t veÄer. Ale uznávám, že tohle bude asi odliÅ¡né oblast od oblasti (i když až tak pÅ™esvÄ›dÄený o tom nejsem).
Úcta k policii
Na vlastnà oÄi jsem vidÄ›l, jak banda výrostků (tak 12 – 15 let) házà z dÄ›tského hÅ™iÅ¡tÄ› na dva uniformované policisty, stojÃcà u silnice, nÄ›jaké kouliÄky z bláta. NÄ›co nepÅ™edstavitelného v ÄŒR/HK.
Å kola
Byli jsme se podÃvat v jedné mÃstnà škole. HroznÄ› se mi to lÃbilo, neskuteÄný kontrast mezi tÃm, co znám z ÄŒR. MÃsto strohé budovy byla takto celá barevná, plná výtvorů dÄ›tÃ. Ve tÅ™Ãdách bylo sice tÅ™eba 30 dÄ›tÃ, ale zase na nÄ› bylo vÃc uÄitelů, dÄ›ti rozdÄ›lené do menÅ¡Ãch skupinek. VÅ¡ude prvotÅ™Ãdnà vybavenÃ. PÅ™iÅ¡lo mi to fakt skvÄ›lé, inspirativnà mÃsto kam bych fakt rád chodil.
Karty
Skoro všude můžete platit kartou a to i jednu libru, řekl bych že to je hodně podobné USA.
BezpeÄnost na internetu
Tohle je nÄ›co, co mÄ› toÄÃ. V UK je zvykem mÃt nÄ›co jako „kontrolnà otázku“ vedle hesla (které si sice stanovÃte, ale pak ho tÅ™eba vůbec nepoužÃváte). Takže si nastavÃte, že ulice kde jste vyrůstali se jmenovala „Super street“ a pak pÅ™i pÅ™ihlášenà do banky nebo kamkoli jinam musÃte zadat 5., 4. a „last“ znak. Je to trochu opruz protože to úplnÄ› vyÅ™azuje použità pamatovaÄů hesel a musÃte to mÃt v hlavÄ›. Což znamená, že si zvolÃte nÄ›co jednoduchého a to fakt nenà dobré na bezpeÄnost hesla. Nebo vám nedovolà vložit heslo ze schránky (které se pÅ™edtÃm necháte náhodnÄ› vygenerovat), což je opruz na druhou.
DoruÄovánà zásilek
Pokud vám doruÄujà nÄ›jakou zásilku tak vám obvykle poÅ¡lou dopÅ™edu velmi pÅ™esný odhad doby doruÄenà (rozmezà tÅ™eba 20 minut), ale také tÅ™eba jméno Å™idiÄe. NavÃc pro nÄ› nenà problém nechat zásilku na nÄ›jakém bezpeÄném mÃstÄ›, nebo u sousedů. A když se to nepodařà tak si můžete kdykoli zmÄ›nit doruÄenà pÅ™es SMS/internet. To je fajn.
Online potraviny
VÅ¡echny veliké Å™etÄ›zce nabÃzà doruÄenà potravin domů. PohodlnÄ› vyberete na internetu, zvolÃte si den a Äas (!) kdy to chcete doruÄit. Týpek pÅ™ijde s pÅ™epravkami a klidnÄ› vám to složà v kuchyni pÅ™Ãmo do ledniÄky a Å¡pajzky. NeskuteÄnÄ› pohodlné.
VÅ¡Ãmavost a zájem lidà z okolÃ
Možná se Å™Ãká, že angliÄani jsou povrchnÃ, ale každopádnÄ› jsou mnohem komunikativnÄ›jÅ¡Ã a pÅ™ÃjemnÄ›jÅ¡Ã než tÅ™eba ÄeÅ¡i. Sousedka zaregistruje, že jste novà a nelenà veÄer dát vaÅ¡e popelnice na silnici aby je popeláři vyvezli, protože pÅ™edpokládá, že vy to asi nevÃte (a pokud je tam nedáte tak je nikdo nevyveze). Ženská co vám pronajme bejvák za pár dnà pÅ™iveze hromadu jÃdla, aÅ¥ máte co jÃt, než se otrkáte. Jen tak. ObecnÄ› mi tu lidi pořád majà tendenci nÄ›co vykládat a je to fakt prima.
Předplacená elektrika a plyn
Celkem bych Å™ekl, že se tu lidi dost stÄ›hujÃ, za pracà a tak. Inzerátů na byty je tu hromada, pÅ™epravnà služby pÅ™evážà nábytek apod. A tak mi pÅ™ijde jako fakt super nápad to, že tu majà pÅ™edplacené služby. ProstÄ› máte doma kartu na kterou si dobijete 10 liber a za ty pak můžete propálit tÅ™eba plyn, nebo elektriku. Jakmile to dojde tak dům pohasne a hotovo. Je to super ze dvou důvodů – nikde neÅ™eÅ¡Ãte žádné pÅ™episy a hlavnÄ› máte dokonalou kontrolu nad tÃm, kolik vlastnÄ› utratÃte.
ToÅ¥ asi to hlavnà co mÄ› teÄ napadlo, vÃce tÅ™eba zase pÅ™ÃÅ¡tÄ›.
One Response to Drobné rozdÃly mezi Anglià a zbytkem svÄ›ta