Sleduji právÄ› na ÄŒT 1 dokument z roku 1968 který je o osudových osmiÄkách dÄ›jin naÅ¡eho státu. OsobnÄ› to považuji spÃÅ¡e za legraci, ale možná nenà na Å¡kodu si dÄ›jiny zrekapituovat.
11. ledna 1158
PanovnÃk Vladislav II. Obdržel na Å™ÃÅ¡ském sjedu v ŘeznÄ› od Fridricha Barbarossy za své služby dÄ›diÄný titul královsky
Â
26. srpna 1278
Bitva na Moravském poli; váleÄný konflikt mezi PÅ™emyslem Otakarem II. a Å™Ãmským králem Rudolfem Habsburským (nátlak R.Habsburského, podnÄ›covánà vzpoury Å¡lechty – boj o privilegia).
V bitvÄ› umÃrá Äeský král PÅ™emysl Otakar II.
PÅ™ÃcházÃme o své moÅ™e.
8. února 1348
Karel IV. založil Nové MÄ›sto pražské (pÅ™evaha ÄŒechů, Å™emeslnÃků oproti Starému MÄ›stu a jiným mÄ›stům královským)
7. dubna 1348
Založenà Univerzity Karlovy (4 fakulty : artistická, tj.filosofická, právnická, lékaÅ™ská, teologická, modelem se stala pařÞská Sorbonna)
10. Äervna 1348
Matyáš z Arrasu zaÄal budovat KarlÅ¡tejn (ochrana korunovaÄnÃch klenotů)
1368
Narodil se Zikmund Lucemburský
1378
ZemÅ™el Karel IV.   Â
1428
Spanilé jÃzdy ; výpravy husitských vojsk do okolnÃch zemÃ, snaha donutit nepřátele k jednánà – Slovensko, Slezsko, Rakousko, Bavorsko
1458
Volba JiÅ™Ãho z PodÄ›brad za Äeského krále a jeho korunovace
1468
ZÅ™Ãzena prvnà Äeská knihtiskárna v Plzni, vytiÅ¡tÄ›na prvnà Äeská kniha – Trojanská kronika
1618
Vypuklo Äeské stavovské povstánÃ, důsledek hospodářské a politické krize a souÄást mezinárodnÃho konfliktu tÅ™icetileté války
1628
Obnovené zÅ™Ãzenà zemské pro zemÄ› Moravské ( zjednoduÅ¡enÄ› Å™eÄeno: poÄátek rekatolizace – je povoleno pouze katolické vyznánÃ, germanizace – jazykem úřednÃm je ustavena pouze nÄ›mÄina), důsledkem je odchod vÄ›tÅ¡iny inteligence do exilu – viz osud Jana Ãmose Komenského
1648
Podepsánà Vestfálského mÃru. MÃr nezasáhl do vnitÅ™nÃch pomÄ›rů habsburských dÄ›diÄných zemà (tj. i Äeských), v ÄŒechách a na MoravÄ› mohla pokraÄovat II. protireformace.
1818
Anonymnà zaslánà Rukopisu Zelenohorského (mÄ›l nahradit chybÄ›jÃcà památky staroÄeské literatury, pravdÄ›podobnými autory jsou Václav Hanka a Josef Linda) – pro Äeskou kulturu mÄ›ly rukopisy (byl jeÅ¡tÄ› jeden, dÅ™Ãve „nalezený“- Rukopis Královedvorský) nedozÃrný význam, inspirovaly hudbu (Smetanova LibuÅ¡e), malÃÅ™stvÃ( Josef Mánes, Mikoláš AleÅ¡), sochaÅ™stvà (Josef Václav Myslbek aj.) .
1828
Založeny VÃtkovické železárny – olomouckým arcibiskupem arcivévodou Rudolfem
1848
ZruÅ¡enà roboty (zruÅ¡enà nevolnictvà již dÅ™Ãve josefÃnskou reformou z r.1781) revoluce, barikády v Praze, vyhlášeno stanné právo, porážka revoluce,následné perzekuce politik a historik FrantiÅ¡ek Palacký formuluje politický program austroslavismu (deklarace) – budoucnost národa vidà v rakouské monarchii pÅ™emÄ›nÄ›né v konstituÄnà federaci evropských národů
1858
VyÅ¡el almanach Máj, prvnà spoleÄné vystoupenà generace májovců – Jan Neruda, VÃtÄ›zslav Hálek, Karolina SvÄ›tlá, Jakub Arbes a dalÅ¡Ã mladà autoÅ™i – poÄátek modernà Äeské literatury a kultury, epocha národnÃho obrozenà definitivnÄ› skonÄila.
1868
Položenà základnÃho kamene k NárodnÃmu divadlu, celonárodnà slavnost, pÅ™iváženy kameny z památných mÃst celé zemÄ› (ŘÃp, BlanÃk atd.) KladÃvkem poklepal národem uznávaný a milovaný FrantiÅ¡ek Palacký.
1878
UstavujÃcà sjezd ÄŒeskoslovanské sociálnÄ› demokratické strany dÄ›lnické (boj za volebnà práva, kratÅ¡Ã pracovnà dobu, lepÅ¡Ã pracovnà podmÃnky aj.)
1918
Konec 1.světové války, rozpad Rakousko-Uherska, vznik Československé republiky
1928
SlouÄenÃm vznikla nejvÄ›tÅ¡Ã strojÃrenská firma ve stÅ™ednà EvropÄ› ÄŒKD (ÄŒeskomoravská Kolben-DanÄ›k)
1938
Mnichovská dohoda (o osudu ÄŒeskoslovenska rozhodly 4 velmoci bez jeho faktické úÄasti), odtrženà Sudet od územà Československa a jejich pÅ™ipojenà k nacistické TÅ™età řÃÅ¡i, prezident BeneÅ¡ kapitulaci pÅ™ijal (30.9.) a to definitivnÄ› znamenalo zánik Československé republiky.
25. února 1948
DoÅ¡lo ke komunistickému pÅ™evratu ústavnà cestou za pomoci využità demise vlády, kterou prezident BeneÅ¡ pod nátlakem pÅ™ijal (komunistický pÅ™edseda vlády, kterého musel BeneÅ¡ jmenovat premiérem, pak jmenoval vládu podle pÅ™edstav komunistů, poÄátek lidovÄ› demokratického zÅ™Ãzenà u nás, ale také poÄátek politických monstrprocesů, pronásledovánà lidÃ, jejich zatýkánà a vÄ›znÄ›nàatd.)
1968
Pražské jaro, obrodný spoleÄenský a politický proces, snaha o vybudovánà socialismu s lidskou tvářà (název Pražské jaro pocházà od francouzského filozofa Rogera Garaudyho, který jej původnÄ› použil pro charakterizovánà atmosféry, v nÞ v r.1964 probÃhala prvnà velká mezinárodnà konference o osobnosti a dÃle Franze Kafky na zámku v LiblicÃch), Alexandr DubÄek se stal symbolem obrodného procesu, jenž byl tvrdÄ› potlaÄen 21.8. 1968 vpádem vojsk VarÅ¡avské smlouvy a okupacà Československa.
1978
Můžeme jej považovat za jakýsi pomyslný „vrchol“ normalizace, tedy obdobÃ, jež nastalo zhruba od poÄátku 70.let, když byly odstranÄ›ny poslednà reformy, jež pÅ™inesl osmaÅ¡edesátý rok a byl nastolen neostalinský režim. Vyvrcholila také kampaň proti ChartÄ› 77 a vÅ¡em, kteřà byli oznaÄeni jako odpůrci režimu.
ÄŒasto mluvÃme o národnà schizofrenii (nÄ›co jiného se Å™Ãkalo na veÅ™ejnosti a nÄ›co jiného doma, i dÄ›ti k tomu byly důslednÄ› vedeny) a pocitech strachu ze ztráty zamÄ›stnánà a základnÃch životnÃch jistot.
No a co nás Äeká v roce 2008?
Pingback: Osudová seznamka Å¡tÄ›stà | Blog Archive | osudové osmiÄky