V Pekingu je teÄ nÄ›co po osmé ráno a nÄ›co pÅ™es tÅ™icet stupňů. Kudlis s Hadem jeli po 6. hodinÄ› ráno na kolo, Macunka spà na gauÄi metr od prosklené stÄ›ny s výhledem na okolnà mrakodrapy a ani se moc neroztahuje. Boris je zavÅ™ený v pracovnÄ› kde testuje rozložený gauÄ. No a já? PopÃjÃm ÄÃnský Äaj a jdu trochu pracovat. Ale jeÅ¡tÄ› pÅ™edtÃm nÄ›co spÃsnu pro Ätenáře tohoto obÄasnÃku.
PÅ™i odletu z Shanghaie vzniklo nÄ›kolik nepÅ™ijemných problémů s odletem. Nejprve nám zruÅ¡ili let kvůli technickým problémům letadla a pÅ™eÅ™adili nás na jiný (o 5 minut dÅ™Ãve), což bylo jeÅ¡tÄ› v pohodÄ›. Pak ale doÅ¡lo ke sporné situaci, kdy trvali na tom, že Petrovi seberou nohy (rozumnÄ›l vozÃk neboli kárku) a dajà mu letiÅ¡tnÃ, což on nechtÄ›l protože se bál, že mu ho nestihnou pÅ™epravit. Spor vyeskaloval do zabavenà palubnÃch lÃstků a snahy opÄ›t pÅ™eložit náš let, tentokrát na pozdÄ›jÅ¡Ã dobu – aby byl Äas na dohady. Celkem mÄ› to pÅ™ekvapilo, protože pro lidi se snÞenou pohyblivostà tu majà pochopenÃ, o tom ale pozdÄ›ji samostatnÄ›. Drobná buzerace ve stylu „bez letenek vás nepustÃme k odbavenÃ, pÅ™estože máte už palubnà lÃstky“ byla jen hoÅ™kou teÄkou za vyhrocenou půlhodinkou kterou ani jeden z nás nepochopil. NÄ›kdy je jednánàping pongů zarážejÃcà a vzdálené naÅ¡emu myÅ¡lenÃ. Pak už následoval jen hektický let okoÅ™enÄ›ný sluÅ¡nou dávkou turbulencà jenž stály za zoufalými výkÅ™iky nÄ›kolika ÄÃňanek bojÃce se o svůj život..Â
Peking. MenÅ¡Ã bratÅ™ÃÄek Shanghaie, ale jen o trochu, je tu asi 15 mil. lidÃ. Mrakodrapy nejsou tak velkolepé, nebo možná ano, ale pÅ™es smogový opar je nenà vždycky vidÄ›t. To je to co by mi na tomhle mÃstÄ› asi vadilo. Moje dalÅ¡Ã prvnà dojmy jsou, že jsem celkem pÅ™ekvapen z provozu a koncentrace lidÃ. PÅ™edstavoval jsem si to dost jiné, nÄ›co na způsob Indie, ale realita je dost jiná. JistÄ›, na hlavnÃch tazÃch jsou kolony aut, ale na „mrakodrapových“ sÃdliÅ¡tÃch nikoli a zrovna tak lidà nenà až tolik. Když jde ÄlovÄ›k mezi tÃm lesem z betonu a skla tak si pÅ™ipadá mÃsty skoro jako v mrtvém mÄ›stÄ›. Takhle jsem to tady neÄekal.
Náš program nenà nÄ›jak nahňácaný a spÃÅ¡e se pÅ™izpůsobuje momentálnà situaci než že by ji tvoÅ™il. Tak jsme si prvnà den doÅ¡li nejprve na luxusnà „hot pot“ a pak na jednu rozluÄkovou párty.
Hot pot je prima způsob stravovánÃ. UprostÅ™ed stolu je hořák nad nÄ›jž se postavà „hrnec“ s pÅ™epážkou. Na jedné stranÄ› je ostrá (sakra ostrá) omáÄka a na druhé obyÄejná. Pak si naobjednáte maso, zeleninu, houby atd., pÅ™iÄemž si to hážete do tÄ›ch omáÄek, vaÅ™Ãte a konzumujete.
Je to velmi chutné a navÃc velmi spoleÄenské – pÅ™esnÄ› podle mého gusta. SamozÅ™ejmÄ› to pramenà hlavnÄ› z celkového pojetà mÃstnÃho stravovanà které i bez horkého kotlÃku spoÄÃvá ve spoleÄné konzumaci jÃdla z mnoha talÃÅ™ků.
Hlavnà program na tento den (nebo spÃÅ¡ noc) spoÄÃval v návÅ¡tÄ›vÄ› Äeské ambasády. Kdysi jsem tu už psal, že mÄ› život zavede obÄas na velmi nestandardnà mÃsta a toto bylo jedno z nich. Důvod spoleÄenského setkánà tkvÄ›l v tom, že zde konÄà stážisti jenž posÃlili ambasádu bÄ›hem Äeského pÅ™edcednictvà EU a ti uspořádali rozluÄkový veÄÃrek. Bylo to fakt super. Areál radÄ›ji popisovat nebudu, pÅ™edci jen musÃm ctÃt jejich soukromÃ.
Na Äeských specialitách (guláš, sekanou atd.) si pÅ™iÅ¡lo pochutnat mnoho dalÅ¡Ãch lidà z okolnÃch ambasád a tak byla spoleÄnost neuvěřitelnÄ› pestrá (francie, itálie, nÄ›mecko, dánsko, rakousko, slovensko, Å¡panÄ›lsko, ÄÃna, hongkong, anglie atd..). Pilo se toÄené pivo (byÅ¥ ÄÃnské) a hruÅ¡kovice, slivovice, becherovka.. SamozÅ™ejmÄ› doÅ¡lo i na [maeho jeena].. NevÃm jestli to je nutné zdůrazňovat, ale celou akci zavÃral samozÅ™ejmÄ› Rumburk a to zhruba kolem osmé ráno. Pravda, pro nÄ›koho to bylo pÅ™ÃliÅ¡ dlouhé a tak to musel obÄas proložit spánkem 🙂
Já si to nicménÄ› velmi užil hlavnÄ› dÃky možnosti rozhovoru s netradiÄnÃmi lidmi kdy jsem se dozvÄ›dÄ›l hodnÄ› zajÃmavého, nÄ›které vÄ›ci (tÅ™eba jak je to vlastnÄ› s tÃm ÄÃnským pÃsmem) zpracuji do samostatného Älánku. Na druhou stranu se oni dozvÄ›dÄ›li i nÄ›co od nás. TÅ™eba když jsem vedl rozhovor s ambasadorkou o Tibetu, kde vedla dvoustranné rozhovory, tak se najednou Macunka probral a oznámil jÃ, že „ti tibetani to jsou taky pÄ›kný buzeranti“ a zase upadl do komatu.
Na ÄŒÃnÄ› je hezké, že vÅ¡echno je tu tak trochu vÄ›tÅ¡Ã. Tak tÅ™eba když naÅ¡e ambasáda pořádala takové „dny EU“ kdy se mohly prezentovat jednotlivé zemÄ› (stánky s propagaÄnÃmi materiály, kulinářskými specialitami atd.) tak na tuto akci dorazilo 80 tisÃc ÄÃňanů! To se mi zdá jako super návÅ¡tÄ›vnost, ale když si ÄlovÄ›k uvÄ›domà kolik lidà má jen toto mÄ›sto tak to pochopÃ, ale i tak. Celé se to prý velmi povedlo a na závÄ›r zahrál živÄ› ÄŒechomor. Jinak Äechů tady moc nežije, s neuvěřitelnou pÅ™evahou tu vedou nÄ›mci (tuÅ¡Ãm kolem 40 tisÃc firem, jestli si to dobÅ™e pamatuji).
Celé se to zkrátka povedlo a po dlouhých letech jsem si zkusil jaké to je mýt nádobÃ.
No, jsem docela rád, že mám myÄku..
Tak vstávat hoši..
.. jde se domů.
Nebo jde.. jede. NevÃm jestli jsem se o tom už zmÃnil, ale tady se fakt suprovÄ› jezdà taxÃkem. PodmÃnkou je, že musÃte cÃl udat v ÄÃnÅ¡tinÄ› (slovem Äi pÃsmem), jinak nemáte Å¡anci dojet ani na nádražà (angliÄtina tady fakt moc nefrÄà a tak se tÅ™eba stane, že i 30 taxikářů za sebou nezná ani základnà slovÃÄka). OvÅ¡em když už se vezete tak to je paráda. Za prvé tu vÅ¡ichni použÃvajà bez Å™eÄà taxametr a za druhé je to neuvěřitelnÄ› levný způsob dopravy. Vlezné je asi 25 KÄ v Äemž je hned nÄ›kolik kilometrů a každý dalÅ¡Ã pak stojà nÄ›co pÅ™es 5 kaÄek. To jsou hlavnà důvody proÄ tu jsou taxiky tak oblÃbené.
No a co se dÄ›lo vÄera? Nic extra. Å li jsme se podÃvat na námÄ›stà nebeského klidu (mohu vás vÅ¡echny ubezpeÄit, že tam klid nebyl ani náhodou a to, že byla zrovna sobota asi sehrálo svou roli) a pak do zakázaného mÄ›sta které jsme nakonec nevidÄ›li kvůli zavÃraÄce a tak si to jeÅ¡tÄ› asi zopáknem pÅ™es týden, to snad nebude takový nával (mimochodem, pÅ™esto že pÃÅ¡u „nával“ tak je do daleko za mou pÅ™edstavou kolik tam mÄ›lo být lidÃ).
VeÄernà program byl opÄ›t mnohem zajÃmavÄ›jÅ¡Ã. Jeli jsme do nÄ›jakého relax centra s horkými prameny. Hrozná pohoda. Prameny, 3 sauny, vÃÅ™ivky, masážnà sprchy a lavice atd. Bohužel nemám foťák, takhle to těžko pÅ™evyprávÄ›t. Co na tom bylo super je vÅ¡ak ten koncept. Stálo to 150 juanů (nÄ›co pÅ™es 400 KÄ) a v cenÄ› byla i veÄeÅ™e „all you can eat“. Takže jsme strávili necelé 2 hodiny cachtánÃm a odpoÄÃvánÃm, pak jsme dostali pyžamo (!!!!) a Å¡li o patro vÃÅ¡ kde byl bohatÄ› pÅ™ipravený bufet. Takhle bych si prostÄ› pÅ™edstavoval nedÄ›le doma, úžasný relax..
No pro dneÅ¡ek toho už je celkem dost, tady se jeÅ¡tÄ› pořád spÃ, že bych se k nim pÅ™idal? 🙂
Btw. pro Jirku MartÃnka který se dotazoval na složenà expedice pÅ™ikládám vÄerejÅ¡Ã fotku poÅ™Ãzenou pÅ™i sledovánà „Jáchyme hoÄ ho do stroje“