Drobné rozdíly mezi Anglií a zbytkem světa

Když jedete někam na dovolenou tak si toho nejspíše nevšimnete. Ale jakmile v nějaké zemi strávíte více času tak zjistíte, že existuje plno drobností, nad kterými někdy zůstává hlava stát. Dnes to bude o těch v Anglii.

Na kole do práce
Je to trochu opruz – protože musíte projíždÄ›t mÄ›stem (tedy alespoň já). Půlka trasy (celkem to mám asi 7km) je v pohodÄ›, jede se na cyklostezce. Pak ale dorazíte do mÄ›sta a tady to začne. Můžete jet buď po chodníku, to ale znamená, že se motáte mezi lidma a navíc máte stále problém pÅ™ejíždÄ›t kÅ™ižovatky, kde neustále stojíte na červenou. A navíc – a to je fakt nepříjemné – jsou chodníky fakt plné stÅ™epů, místní mají nÄ›jak v oblibÄ› rozbíjet sklenÄ›né pÅ™edmÄ›ty o zem, takže to fakt není nic moc. Druhou možností je zkusit to po silnici – ale ani to není výhra. Za prvé je tu stále ten problém s kÅ™ižovatkama a za druhé i s místem. Silnice jsou tu standardní, ale do jednoho pruhu se musí vejít dva pruhy pro auta a tÅ™etí pruh pro parkující auta. Takže asi chápete, že místo pro cyklisty je už tak trochu utopie.

No, pokud nepospícháte a jedete v klidu tak to je v pohodě. Pokud chcete ale nasadit nějaké konstatní tempo tak to je nemožné.

Řízení auta, když máte volant na druhé straně
Dost dlouho mi to trvalo, než jsem si zvykl. Kupodivu to, že máte volant na druhé stranÄ› vlastnÄ› nepÅ™edstavuje absolutnÄ› žádný problém (jasnÄ›, v Drive Through, na parkoviÅ¡tích a mýtnicích to vyžaduje trochu vynalézavosti, ale jde to). Spíš jde o obecné zvyklosti. Ve mÄ›stech se běžnÄ› do jednoho pruhu nacpou dva až tÅ™i, takže to je fakt o centimetrech. Navíc dvojité žluté čáry (aka TADY FAKT NEPARKUJ!) si vÄ›tÅ¡ina lidí vykládá jako TADY JE TO ROZHODNÄš NEJLEPŠÍ MÍSTO NA ZAPARKOVÁNÍ. Policie to prostÄ› ignoruje. No a poslední jsou kruháče, nebo také „jako-kruháče“ ve stylu dáme doprostÅ™ed běžné kÅ™ižovatky hroudu asfaltu a udÄ›láme z toho kruháč. Dodnes občas nevím, kde kam se mám vlastnÄ› pÅ™i výjezdu zaÅ™adit. A nesmím také zapomenout na dálnice a rychlostky. Vyžaduje to opravdu dost soustÅ™edÄ›ní, protože pokud jedete v nejpomalejším pruhu tak obvykle zjistíte, že z ničeho nic je z nÄ›j pruh sjezdový a už je těžké vrátit se do toho průběžného. Takže musíte sjet a za kÅ™ižovatkou nebo kruháčem se zase napojit zpÄ›t.

Dětské aktivity
Anglie (alespoň v Liverpoolu) má velice podivně nastavená pravidla pro děti. Ve snaze je ochránit zašli zákonodárci tak daleko, že mi to přijde až jako omezování. Drtivá většina aktivit končí do šesti hodin (což vzhledem k tomu, že děti jsou třeba do tří nebo čtyř hodin ve škole nedává moc prostoru pro nějaké mimoškolní aktivity). Dětská hřiště jsou vyjímečná a obvykle prázdná. Do bazénu obvykle nemůžete jít s dítětem po šesté hodině. A(!!!!!) dítě tu nesmí do sauny nebo do vířivky pokud mu není nad 16 let. Tohle mi přijde jako opravdu 100 let za opicema, když vezmu v úvahu kolik studií prokázalo jak je saunování prospěšné i pro děti.

Jídlo
Peklo. Pořád jen hranolky s rybou. Není to klišé, je prostÄ› fakt. JasnÄ›, v centru vÄ›tších mÄ›st je ten výbÄ›r vÄ›tší, ale pokud žijete v satelitu (jako vÄ›tÅ¡ina lidí) tak máte prostÄ› peÅ¡ka. Navíc ty jejich „chips“ jsou fakt hnusný, nÄ›co jako tlusté rozblemclé hranolky (ryba je ovÅ¡em v pohodÄ›). Po sedmé hodinÄ› se ve spoustÄ› restaurací už nenajíte (buď vaří do sedmi, nebo vás tam nepustí s dítÄ›tem). Zajít si bÄ›hem obÄ›da na „meníčko“ je také skoro utopie, drtivá vÄ›tÅ¡ina podniků má zavÅ™eno a otevírají tak v pÄ›t večer. Ale uznávám, že tohle bude asi odliÅ¡né oblast od oblasti (i když až tak pÅ™esvÄ›dčený o tom nejsem).

Úcta k policii
Na vlastní oči jsem vidÄ›l, jak banda výrostků (tak 12 – 15 let) hází z dÄ›tského hÅ™iÅ¡tÄ› na dva uniformované policisty, stojící u silnice, nÄ›jaké kouličky z bláta. NÄ›co nepÅ™edstavitelného v ÄŒR/HK.

Å kola
Byli jsme se podívat v jedné místní škole. Hrozně se mi to líbilo, neskutečný kontrast mezi tím, co znám z ČR. Místo strohé budovy byla takto celá barevná, plná výtvorů dětí. Ve třídách bylo sice třeba 30 dětí, ale zase na ně bylo víc učitelů, děti rozdělené do menších skupinek. Všude prvotřídní vybavení. Přišlo mi to fakt skvělé, inspirativní místo kam bych fakt rád chodil.

Karty
Skoro všude můžete platit kartou a to i jednu libru, řekl bych že to je hodně podobné USA.

Bezpečnost na internetu
Tohle je nÄ›co, co mÄ› točí. V UK je zvykem mít nÄ›co jako „kontrolní otázku“ vedle hesla (které si sice stanovíte, ale pak ho tÅ™eba vůbec nepoužíváte). Takže si nastavíte, že ulice kde jste vyrůstali se jmenovala „Super street“ a pak pÅ™i pÅ™ihlášení do banky nebo kamkoli jinam musíte zadat 5., 4. a „last“ znak. Je to trochu opruz protože to úplnÄ› vyÅ™azuje použití pamatovačů hesel a musíte to mít v hlavÄ›. Což znamená, že si zvolíte nÄ›co jednoduchého a to fakt není dobré na bezpečnost hesla. Nebo vám nedovolí vložit heslo ze schránky (které se pÅ™edtím necháte náhodnÄ› vygenerovat), což je opruz na druhou.

Doručování zásilek
Pokud vám doručují nějakou zásilku tak vám obvykle pošlou dopředu velmi přesný odhad doby doručení (rozmezí třeba 20 minut), ale také třeba jméno řidiče. Navíc pro ně není problém nechat zásilku na nějakém bezpečném místě, nebo u sousedů. A když se to nepodaří tak si můžete kdykoli změnit doručení přes SMS/internet. To je fajn.

Online potraviny
Všechny veliké řetězce nabízí doručení potravin domů. Pohodlně vyberete na internetu, zvolíte si den a čas (!) kdy to chcete doručit. Týpek přijde s přepravkami a klidně vám to složí v kuchyni přímo do ledničky a špajzky. Neskutečně pohodlné.

Všímavost a zájem lidí z okolí
Možná se říká, že angličani jsou povrchní, ale každopádně jsou mnohem komunikativnější a příjemnější než třeba češi. Sousedka zaregistruje, že jste noví a nelení večer dát vaše popelnice na silnici aby je popeláři vyvezli, protože předpokládá, že vy to asi nevíte (a pokud je tam nedáte tak je nikdo nevyveze). Ženská co vám pronajme bejvák za pár dní přiveze hromadu jídla, ať máte co jít, než se otrkáte. Jen tak. Obecně mi tu lidi pořád mají tendenci něco vykládat a je to fakt prima.

Předplacená elektrika a plyn
Celkem bych Å™ekl, že se tu lidi dost stÄ›hují, za prací a tak. Inzerátů na byty je tu hromada, pÅ™epravní služby pÅ™eváží nábytek apod. A tak mi pÅ™ijde jako fakt super nápad to, že tu mají pÅ™edplacené služby. ProstÄ› máte doma kartu na kterou si dobijete 10 liber a za ty pak můžete propálit tÅ™eba plyn, nebo elektriku. Jakmile to dojde tak dům pohasne a hotovo. Je to super ze dvou důvodů – nikde neÅ™ešíte žádné pÅ™episy a hlavnÄ› máte dokonalou kontrolu nad tím, kolik vlastnÄ› utratíte.

Toť asi to hlavní co mě teď napadlo, více třeba zase příště.

This entry was posted in Anglie - na dýl. Bookmark the permalink.

One Response to Drobné rozdíly mezi Anglií a zbytkem světa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.