Evropská unie je mi Äasto trnem v oku tÃm, co vÅ¡e se tam snažà uzákonit a pÅ™edepsat. TeÄ mÄ› ale zaujal nápad Organizace spojených národů.
Internet má být totiž jeden ze základnÃch práv každého ÄlovÄ›ka – vÃce ZDE. Mimochodem, z té zprávy je také zajÃmavá dalÅ¡Ã vÄ›c – zatÃmco internet má pÅ™es 2 miliardy lidà na svÄ›tÄ› tak jen na facebooku máme již 600 miliónů uživatelů. Vskutku nebývalý úspÄ›ch.
Nicméně, zpět k tomu právu.
Na jednu stranu to má smysl. Internet je nekoneÄným zdrojem informacà a dnes jen těžko najdeme nÄ›co, co tam nenÃ.
Na druhou stranu. ProÄ takovým právem nenà pÅ™Ãstup k tisku? Do knihoven. Do archivů? VÅ¡echno to jsou zdroje vÄ›dÄ›nà a to by mÄ›lo být právo každého lidského tvora.
JistÄ›, internet má jednu nespornou výhodu – umožňuje interakci, tzn. reagovat. Lidé se mohou sdružovat (online obdoba stávek, sdruženÃ), mohou komentovat (online obdoba petic, volánà na urÄitá mÃsta) atd. To vÅ¡e má obrovskou hodnotu pro lidskou svobodu.
Na tÅ™età stranu – lidé v demokratické spoleÄnosti majà spousty nástrojů jak vyhledat informace a také jak je filtrovat ven, jak s nimi pracovat.
Pro koho má být tedy toto právo důležité?
JistÄ› to tuÅ¡Ãme. Jsou to pÅ™edevÅ¡Ãm zemÄ› s diktátorským režimem. Patřà mezi nÄ› zemÄ› komunistické (ÄŒÃna, Severnà Korea) ale i zemÄ› které najdeme v Africe Äi jižnà Americe.
Ovšem i tyto země si můžeme rozdělit na dvě skupiny.
Skupina A, alá ÄŒÃna. Tam každý sice internet mÃt může, ale vláda blokuje jeho obsah. Jak docÃlÃme toho, aby to nedÄ›lala? Ha ha, nijak, v souÄasné dobÄ› to prostÄ› nenà možné. Proti fabrice, která pro nás vyrábà vÅ¡echno, nelze bojovat. Dnes už nejsme v pozici zadavatele, který si diktuje podmÃnky, ale v pozici rukojmÃho, který se dohaduje, jestli to pro nás vůbec udÄ›lajÃ. A oni to moc dobÅ™e vÄ›dÃ.
Skupina B, alá zemÄ› v Africe. Tam internet mÃt sice každý také může, vláda nikomu nic neblokuje … ale … kde je infrastruktura? OdpovÄ›Ä je … nikde. I kdyby nakrásnÄ› nÄ›kdo daroval poÄÃtaÄe, natahal kabely… kdo bude poskytovat pÅ™ipojenÃ? Pevné sÃtÄ› neexistujÃ, mobilnà buÄ také ne, nebo majà tak slabou kapacitu, že o nÄ›jakém internetu si mohou mÃstnà nechat leda tak zdát.
Abych to nÄ›jak shrnul. MyÅ¡lenka je to sice zajÃmavá, ale zcestná hned z nÄ›kolika důvodů. U vyspÄ›lých zemà se schová pod již existujÃcà paragrafy o svobodÄ› slova a pÅ™Ãstupu k informacÃm a u tÄ›ch nevyspÄ›lých stejnÄ› nedokáže nic zmÄ›nit.
Takže dÄ›kujeme, ale opÄ›t to vyznà do prázdna a pro vÄ›tÅ¡inu lidà (tedy ty 4 miliardy) se nic nezmÄ›nÃ…