Kde si ukládat svoje data?

Kdysi dávno jsem měl Nokii s operačním systémem Symbian a pro něj existoval program Nokia Life Blog (v telefonu i v PC). Tenkrát mi to přišlo hrozně super.

Myšlenka to byla super. Program uchovával fotky, sms a další věci v časové rovině. Snadno se tak člověk mohl podívat, co se dělo před pár měsíci.

Dnes už Nokia tento program neupdatuje a já vlastně ani Nokii nemám. Nakolik mělo smysl ukládat si tam data, na kolik to splnilo cíl “LIFE blog”?

Kladu si otázku, jaké službě věřit, kam ukládat svoje data tak, aby byla zajištěna nějaká konzistence. Kdysi se mi na fotky líbilo Rajče, pak Facebook, nyní se přikláním k Picase.

U čeho má člověk spolehnutí, že daná služba bude existovat třeba i za 20 let? Osobně se přikláním ke Google (ev. Microsoftu). Je to firma s relativně dlouhou tradicí a pořád je vidět vývoj. Myslím, že Google+ časem převálcuje Facebook. Proč? Facebook je relativně mladá firma, která si prošla raketovým růstem, jenž je zapříčiněný hlavně nabídkou něčeho, co tu dřív nebylo a růst má kořeny v expanzi do celého světa. Ale v jednotlivých regionech už tolik neroste. A podle mě se ten systém přežije. Lidé si to dnes otevírají jako noviny, rychle se podívají co je nového a pryč. Osobní zprávy jsou tam již vidět poskrovnu kvůli naprosto zoufalé ochraně osobních dat a také špatné možnosti filtrování. Svoje pocity nechci sdílet se svým nejlepším přítelem a zároveň s někým, koho jsem potkal před pár dny. Myslím, že pro střední generaci je to využitelné tak na organizování setkání, nebo sdružování se do zájmových skupin. A i ta mladší generace k tomu dospěje. Facebook má sice obrovskou hodnotu, ale ta je jen virtuální, je založená na tom, že má hodně uživatelů a silnou značku. Ale peníze tam nejsou, výtěžnost na uživatele je zoufale nízká oproti Google, Microsoftu nebo Grouponu. Proto věřím Google+. Jeho síť je mnohem dospělejší. Můžete si dát lidi do kruhů a sdílet s každým něco jiného. Perfektní. Lidé vás mohou sledovat jako na Twitteru, ale vy je nemusíte mít za “přátelé”. Je to zkrátka promyšlenější.

Takže sázím na Picasu. Ale abych byl ještě přesnější tak musím uvést, že podle mě je úplně nejlepší mít svůj vlastní hosting, nezávislý na ostatních společnostech. I u Google se může stát, že vám zablokuje účet pro nějaké porušení pravidel a vy přijdete o všechno. Centralizace má holt svoje nesporné výhody ale i nevýhody a na ty se nesmí zapomínat. Osobní data jsou totiž to nejcennější co máme.

This entry was posted in Střípky. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.