Poslednà týdny jsem hodnÄ› pÅ™emýšlel (a Äetl) o tom, jak je to vlastnÄ› se vzdÄ›lánÃm v pupku svÄ›ta, za který se ÄeÅ¡i (ti co tam žijÃ) Äasto považujÃ.
Celé to vlastnÄ› už zaÄalo v Hong Kongu. Když jsem zaÄal vyÅ™izovat papÃry pro vÃzum a zaÄal poznávat mÃstnà lidi. Brzy jsem pochopil, jak jim ve znalostech nesahám ani po kotnÃky. Lidi tam majà opravdu neskuteÄný pÅ™ehled a naÅ¡inec je odsouzen vést pouze obecné debaty o běžných vÄ›cech. JasnÄ›, Å™Ãkal jsem si, zase mám zkuÅ¡enosti takové, že by mi to spoustu z nich mohlo závidÄ›t. Ale pÅ™esto jsem si musel pÅ™iznat, že průmyslovka ve VanÄáku mi v tomhle smÄ›ru fakt nic moc do života nenadÄ›lila.
Pak jsem narazil na spousty zajÃmavých Älánků. TÅ™eba ten na Marigoldu, nebo velmi slavný (a dlouhý!) Älánek Jak se mstÃme na dÄ›tech. Ano, naÅ¡e Å¡kolstvà je fakt mizérie.
ÄŒlovÄ›ku to tÅ™eba ani tak nepÅ™ipadá, zejména pokud celý život nevytáhne paty z ÄŒR. Firmy majà nastavené relativnà žebÅ™ÃÄky dle lokálnÃho standardu a vÅ¡e se zdá být OK. OvÅ¡em jen do doby, než dojde k porovánà s tÃm, co se dá dÄ›lat jinde. Jak to jinde vypadá, jak progresivnà nÄ›které státy mohou být. Vždycky je mi fakt lÃto, když vidÃm jak ÄeÅ¡i plýtvajà svým potencionálem. MyslÃm, že tahle malá zemiÄka fakt může nÄ›co znamenat – kdyby se opravdu chtÄ›lo.
Takže, kam za dobrým vzdÄ›lánÃm?
Podle globálnÃho žebÅ™ÃÄku OECD (zÃskaného na základÄ› každoroÄnÄ› provádÄ›ných testů) je absolutnÄ› nejlepÅ¡Ã vyrazit do Asie. Poslednà roky žebÅ™ÃÄkům jednoznaÄnÄ› dominuje Singapore, Hong Kong, South Korea, Japan a Taiwan. To je prostÄ› asi to best co můžete dostat. Tyhle zemÄ› najdete skoro vždy v top10.
SamozÅ™ejmÄ› ÄlovÄ›k také musà zvážit dalÅ¡Ã aspekty. KupÅ™. studovat v Hong Kongu nebo Singapuru nenà zrovna žádná láce. VzdÄ›lánà i život je tam velmi drahý.
Druhou možnostà zůstává pak Kanada, USA nebo Evropa. Pro hodnÄ› lidà je Evropa zajÃmavá v tom, že v rámci EU můžete chodit prakticky do kterékoli státnà školy v kterékoli zemi a to zdarma. Je to velmi dobrá alternativa výše uvedeným zemÃm. Mezi favority patřà jasnÄ› Finsko, NÄ›mecko ale tÅ™eba i Anglie, která se mohla pochlubit že má druhý nejlepÅ¡Ã vzdÄ›lávacà systém v EU.
ÄŒeská republika je v testech prakticky neustále pod průmÄ›rem OECD. Dokonce i naÅ¡e slavná Univerzita Karlova se vůbec neveÅ¡la do aktuálnÃho TOP100 univerzit na svÄ›tÄ› (kterým jasnÄ› dominujà anglické a americké univerzity).
Jako táta jsem si vždycky kladl otázku, co mohu pro VikÄu udÄ›lat. NÄ›co, z Äeho může celý život těžit. A vyÅ¡lo mi, že právÄ› vzdÄ›lánà je jedna z nejlepÅ¡Ãch možnostÃ. Investujete sice tÅ™eba 10 let života, ale vaÅ¡e dÃtÄ› z toho bude těžit desÃtky let. JasnÄ›, nikdy nevÃte co se stane, až vaÅ¡e ratolest jednou dospÄ›je. Ale myslÃm že je zcela jasné, že ÄlovÄ›k s Å¡irokým rozhledem bude mÃt urÄitÄ› o dost pestÅ™ejšà život. A o to pÅ™edci jde, ne? Život se má užÃt.
Takže pokud můžete (resp. chcete, to je důležitÄ›jÅ¡Ã) tak nechte své ratolesti studovat v cizinÄ›. StejnÄ› se nÄ›kde uÄit musà a to, že u toho studujà rovnou cizà jazyk je naprosto úžasný bonus. Jsem pÅ™esvÄ›dÄený, že to je ta nejlepÅ¡Ã investice do nÄ›koho, na kom vám opravdu záležÃ.
A pokud už studujete a máte tu možnost – dÄ›lejte to v cizinÄ›. Dostanete lepÅ¡Ã vzdÄ›lánà a jako bonus pak cizà jazyk. Za stejnÄ› investovaný Äas. NÄ›kdy může být dokonce lepÅ¡Ã se na Å¡kolu úplnÄ› vykaÅ¡lat a vydat se rovnou svojà cestou. Zejména, pokud máte touhu podnikat. Celá Å™ada tÄ›ch nejlepÅ¡Ãch podnikatelů nemá vůbec vysokou Å¡kolu (Gates, Jobs, Allen, Dell, Ferrero, Ortega atd.) a prostÄ› si Å¡la rovnou i za svým.