Dnes ráno do mÄ› fotÅ™Ãk nalil skoro dvoudecku White wine. BÃlé vÃno, dá li se to tak nazvat, má 38%. SpÃÅ¡ to tipuji na nÄ›jaký rýžový destilát, jinak Äervené vÃno je tu jako vÅ¡ude jinde. Byl jsem pouÄen, že tohle je jeden z druhů topenà v zimnÃm obdobÃ.
Docela dobrý, jen to hned po ránu ÄlovÄ›ku trochu zamotá hlavu a ty kuÅ™ecà pařáty vidà vÃckrát. DneÅ¡nà snÃdanÄ› se vÅ¡ak obeÅ¡la bez nich, jde se na veliký obÄ›d tak se snÃdalo prý skromnÄ›. No pÅ™i pohledu na tu haldu jÃdla jsem si nebyl tak úplnÄ› jist.
Ale zpÄ›t k tÄ›m topenÃm. Jedno je tedy chlast. Dál tu máme ty hoÅ™Ãcà kyblÃky, kola, rendlÃky a pod. BuÄ se použÃvá dÅ™evÄ›né uhlà nebo normálnà uhlÃ. ZajÃmavá invence je stoliÄka ve které také žhne toto uhlà a vy na tom sedÃte. V bohatÅ¡Ãch rodinách majà teplomety, což je silná žárovka obrácená smÄ›rem k trychtýři. Ty nejbohatÅ¡Ã majà klimoÅ¡ku s topenÃm. Pak tu jsou ale dalÅ¡Ã vychytávky. Nevim co to bylo, vypadalo to jak nÄ›jaká datle a musà to ÄlovÄ›k dlouho žvýkat. Může ho to prý opÃt, ale urÄitÄ› ho to zahÅ™eje. Asi nÄ›jaká pÅ™Ãrodnà droga. Nechutnalo to vůbec Å¡patnÄ›. A poslednà udÄ›látko je na nÄ›jaké chemické bázi a to se mi moc lÃbÃ. JednoduÅ¡e si to pÅ™ilepÃte na mÃsto které chcete mÃt teplé a ono to hÅ™eje. Mám to na bÅ™iÅ¡e už asi 10 hodin a pořád to hÅ™eje. Fakt mazaná nálepka. NavÃc jsem tÃmto objevem pochopil, proÄ se spousty mÃstnÃch držà kolem slepáku za bÅ™icho. Žádná nemoc, prostÄ› se jen ohÅ™ÃvajÃ. Taky to teÄ musÃm dÄ›lat každou chvilku, ruce mi mrznou že nemůžu ani psát. Jdu si dát nÄ›jaké dÅ™epy.
LepÅ¡Ã. Uf.
Jinak na obÄ›d se tedy dnes Å¡lo k prarodiÄům. Nevim kolik lidÃ, ale moc. HroznÄ› se mi lÃbil jejich dům, resp. jeho umÃstÄ›nÃ. Je postaven na vyvýšeném mÃstÄ› a krásným výhledem na okolnà rýžová a jiná polÃÄka. PÅ™ivÃtal nás samozÅ™ejmÄ› ohňostroj, pak jsme pouÅ¡tÄ›li ÄÃnské balóny Å¡tÄ›stà (kterými se uctÃvá nÄ›jaká významná postava z minulosti), pak se zase mastili karty což jsem vynechal a radÄ›ji jsem si prolezl kuchyni – která sousedà s chlÃvkem, jak praktické, co se zbytků týÄe – nechal se vyfotit asi s nekoneÄným množstvÃm lidà a nakonec jsem shlédnul video záznam oslavy 70. narozenin dÄ›dy. StarÅ¡Ã lidé se tu těšà veliké úctÄ› a byla to hezká oslava, zejména se mi lÃbilo, jak se posadili s babiÄkou na verandu, pÅ™es hruÄ se jim dala veliká Äervená maÅ¡le a pÅ™ed nÄ› postupnÄ› pÅ™edstupovali vÅ¡echny jejich dÄ›ti, pÅ™Ãbuznà a sousedi, každý jim popřál a nÄ›kolikrát se poklonil. Pak jim jeÅ¡tÄ› zpÃvali nÄ›jaké pÃsniÄky a tak, bylo to hezký.
ObÄ›d byl zase ve znamenà tuny jÃdla, ovÅ¡em zase moc dobrého. OpÄ›t se mi dostalo pocty snÃst pařát (zvolil jsem si radÄ›ji to než nÄ›jakou rybà hlavu) a tu praseÄà kůži, tentokrát obsahovala i nÄ›jaké maso, tak to nebylo úplnÄ› nejhorÅ¡Ã. PÅ™iÅ¡el jsem na jednu vÄ›c – ÄÃm vÃc nám nÄ›jaké jÃdlo pÅ™ipadá nechutné, nebo ÄÃm vÃc nám pÅ™ipadá, že se nÄ›co tÅ™eba ani vůbec jÃst nedá, tak tÃm je to obvykle vÄ›tÅ¡Ã pochoutka v tÄ›chto konÄinách svÄ›ta.
Pak jsme Å¡li navÅ¡tÃvit nÄ›jakého pÅ™Ãbuzného, který mÄ›l sprchu. Velmi osvěžujÃcà po vÅ¡ech tÄ›ch dnech, oblÃkl jsem si super nový ÄÃnský XL trenky a ponožky velikost 28, bohužel triko a kalhoty zůstaly nezmÄ›nÄ›ny, ale i tak to hodnÄ› bodlo. MÃstnà se prý v zimÄ› “koupou†jednou za 3 dny (pokud nemajà nÄ›jaký vÄ›tÅ¡Ã pohyb aby se potili) a v létÄ› pak každý den.
Po návratu domů se opÄ›t jel karban. ÄŒÃňani jsou opravdu dobřà v neskuteÄném množstvà karetnÃch her. NejhorÅ¡Ã je, že jsem jim ani nestÃhal hru, kterou jsem je nauÄil já. NevÃm jestli komunikujà nÄ›jak podvÄ›domÄ›, ale sedà nás tÅ™eba 7 u stolu a vůbec nikdo neÅ™ekne pass ani nezaklepe a už jsem zase na Å™adÄ›, když se optám tak na mÄ› nechápavÄ› koukajà jaktože to nevÃm, že vÅ¡ichni vynechali.
VeÄer jsem sluÅ¡nÄ› zboÅ™il fotÅ™Ãka, pÅ™iÅ¡el jsem na fintu jak se neopÃt a pÅ™itom pÅ™edstÃrat že piju. Bylo to takové to posezenà kdy vyprávÄ›l o tom, jak moc museli pracovat aby vÅ¡em tÅ™em dÄ›tem poskytli vzdÄ›lánÃ, ale že toho nelituje. ZajÃmavé je, že si mÃstnà museli jeÅ¡tÄ› pÅ™ed tÅ™emi lety hradit plné Å¡kolné. TeÄ majà zmÄ›nu a do 16 let mohou studovat na náklady vlády. Jinak tÅ™eba zdravotnictvà se tady musà taky plnÄ› hradit a obyÄejnà lidé si nemohou dovolit jÃt k doktorovi nebo do nemocnice. To mÄ› docela pÅ™ekvapilo u komunistického státu. DozvÄ›dÄ›l jsem se plno zajÃmavých vÄ›cÃ, zejména o podnikánà v ÄŒÃnÄ›, jak na to, jak se platà danÄ› (těžko uvěřitelné, že výše danà závisà na kvalitÄ› vztahů s vládou (mÃstnà samosprávou), ale je to tak) a podobnÄ›. KaždopádnÄ› až tady založÃm firmu tak mám zamÄ›stnance bez problémů 🙂
Wan´an.