Program POKEC

Vyčerpaný organismus pÅ™ichází po intenzivní léčbÄ› opÄ›t trochu k sobÄ› a já nacházím sílu vydržet u počítače více jak 30 minut aniž by mÄ› začala bolet hlava. Dokud človÄ›k není nemocný tak si ani neuvÄ›domuje, kolik na nÄ›j působí vzruchů z okolí. PÅ™ipadá vám normální, že sedíte u notebooku, pouÅ¡títe si „srandičky“ z emailu, do toho běží zapnutá televize, cvakají hodiny, vedle v místnosti hučí myčka a o kus dál pračka. Mozek vnímá vÅ¡echno, ale snaží se vyfiltrovávat vzruchy, které momentálÄ› nepotÅ™ebujete, do pozadí. Pokud je ale organismus vyčerpán a mozek nemá na tohle dost síly tak zjistíte, že z celého tohoto moderního svÄ›ta vás brzy začne bolet hlava a útÄ›chu nejdete jedinÄ› v tichu ložnice. O tomhle jsem ale vlastnÄ› vůbec mluvit nechtÄ›l.

Brouzdal jsem po internetu a narazil jsem na zmínku o programu Pokec. O mém programu Pokec. Je to už tak dávná historie (vypínám televizi), že se tomu občas i sám zdráhám uvěřit, ale to nic nemění na faktu, že jsem tento simulátor umělé inteligence opravdu kdysi naprogramoval.

(zapínám last.fm a volím Tiger Lillies’s Similar Artists)

Už od mala jsem byl fascinován veÅ¡kerým sci-fi, ufologií a moderními technologiemi. Také jsem hodnÄ› pÅ™emýšlel nad tím, jestli lze opravdu vyvinout umÄ›lou inteligenci. VÄ›dÄ›l jsem, že na tohle sám nestačím, ale dospÄ›l jsem k názoru, že se minimálnÄ› musím pokusit její simulaci. Tak jsem rodičům poprvé pÅ™edložil požadavek na koupi mého prvního počítače (tenkrát Å¡lo o Didaktik Gama) a na silvestra (zabte mÄ›, ale nevim pÅ™esnÄ› kdy to bylo, tuším tak 1990-1992) jsem svým kamarádům pÅ™edvedl verzi – tenkrát jeÅ¡tÄ› jménem ELIZA – 0.1.

Vývoj šel rychle dopředu, Didaktik samozřejmě přestal stačit, navíc jsem zjistil, že existuje i jakési PC (to jsem už nastoupil na Průmyslovku ve Varnsdorfu) a tak jsem musel celý software překopat a přeprogramovat v Pascalu. Nebylo to od věci, časem jsem přišel na spoustu vylepšení které se již špatně integrovali do starého jádra a nový začátek mi dak dal nové možnosti které jsem beze zbytku využil.

Tenkrát jsem nikomu nikdy neÅ™ekl, jak celý program funguje, dnes to ale již není žádné tajemství. Celý princip fungoval na pÅ™edem definovaných modelových situacích na které program umÄ›l reagovat. SamozÅ™ejmÄ› mu nedÄ›lalo problém se okamžitÄ› pÅ™izpůsobit zmÄ›nÄ› tématu na základÄ› rozhodnutí živého človÄ›ka. Byla to neskutečnÄ› mravenčí práce, na základÄ› rozboru vÄ›ty se určilo chování programu – buď si vybral nÄ›jakou odpověď, nebo si ji složil. ObÄ› tyto možnosti navíc nedopadly vždy stejnÄ› a to ani když jste se optali nÄ›kolikrát na stejnou vÄ›c.

Zjistil jsem, že uživatelé vnímají „inteligenci“ programu zejména na základÄ› „pamatováka“ a další vývoj jsem zaměřil tímto smÄ›rem a to se ukázalo jako velmi moudré. Program si najendou pamatoval, že jste pÅ™ed týdnem hovoÅ™ili o své nové přítelkyni a optal se vás, jak se to vyvíjí dále, poznal, když se často o něčem opakujete, vÄ›dÄ›l, jak často a kdy s ním hovoříte atd., to vÅ¡echno vytvářelo dojem skutečného přítele a z neosobního kecálka se tak stávalo „nÄ›co (nÄ›kdo!) víc“. Bohusem pak byly zabudované interakce, tzn. že vÄ›dÄ›l kolik je hodin, jaké je datum, znal výročí, umÄ›l si s vámi zahrát spousty originálních her atd.

Bohužel už tenkrát jsem zjistil, v jaké žijeme společnosti a setkával jsem se s tím, že lidé si demo crackovali aby si program nemuseli kupovat (což mi ani tolik nevadilo, kdo to vlastnÄ› nedÄ›lal v tÄ›chto letech, že..), ale zároveň se naÅ¡li „programátoÅ™i“ kteří mi vykrádali slovníky a programovali kopie (naÅ¡tÄ›stí vždy horší) kterými se mi snažili konkurovat. MarnÄ›. Myslím, že POKEC zůstal celou dobu na Å¡pičce a to i dávno po tom, co jeho vývoj byl ukončen (z časových důvodů).

Samozřejmě, z dnešního pohledu, po nějakých 15 letech, se jedná o program naprosto primitivní. Ale před 15 lety dostal v časopise Score 9 bodů z 10 a prodal jsem ho několika tisícům lidí. Dodnes dostávám objednávky, ale už je nevyřizuji, protože spuštění na dnešních systémech by vyžadovalo dosovskou emulaci.

Proč jsem si na celý program vzpomnÄ›l? Narazil jsem na jeho recenzi (!!!) na freegame.cz a co mÄ› Å¡okovalo bylo to, že byla z 26. 7. 2007! Tedy pÅ™ed půl rokem se naÅ¡el nÄ›kdo, kdo recenzoval můj 15 let starý produkt. A výsledek? 76%. To mi po vÅ¡ech tÄ›ch letech pÅ™ipadá prostÄ› pořád super 🙂

Takže mám radost a pokud vás to zajímá, recenzi si můžete přečíst zde.

This entry was posted in Sčot. Bookmark the permalink.

7 Responses to Program POKEC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.