VyÄerpaný organismus pÅ™icházà po intenzivnà léÄbÄ› opÄ›t trochu k sobÄ› a já nacházÃm sÃlu vydržet u poÄÃtaÄe vÃce jak 30 minut aniž by mÄ› zaÄala bolet hlava. Dokud ÄlovÄ›k nenà nemocný tak si ani neuvÄ›domuje, kolik na nÄ›j působà vzruchů z okolÃ. PÅ™ipadá vám normálnÃ, že sedÃte u notebooku, pouÅ¡tÃte si „srandiÄky“ z emailu, do toho běžà zapnutá televize, cvakajà hodiny, vedle v mÃstnosti huÄà myÄka a o kus dál praÄka. Mozek vnÃmá vÅ¡echno, ale snažà se vyfiltrovávat vzruchy, které momentálÄ› nepotÅ™ebujete, do pozadÃ. Pokud je ale organismus vyÄerpán a mozek nemá na tohle dost sÃly tak zjistÃte, že z celého tohoto modernÃho svÄ›ta vás brzy zaÄne bolet hlava a útÄ›chu nejdete jedinÄ› v tichu ložnice. O tomhle jsem ale vlastnÄ› vůbec mluvit nechtÄ›l.
Brouzdal jsem po internetu a narazil jsem na zmÃnku o programu Pokec. O mém programu Pokec. Je to už tak dávná historie (vypÃnám televizi), že se tomu obÄas i sám zdráhám uvěřit, ale to nic nemÄ›nà na faktu, že jsem tento simulátor umÄ›lé inteligence opravdu kdysi naprogramoval.
(zapÃnám last.fm a volÃm Tiger Lillies’s Similar Artists)
Už od mala jsem byl fascinován veÅ¡kerým sci-fi, ufologià a modernÃmi technologiemi. Také jsem hodnÄ› pÅ™emýšlel nad tÃm, jestli lze opravdu vyvinout umÄ›lou inteligenci. VÄ›dÄ›l jsem, že na tohle sám nestaÄÃm, ale dospÄ›l jsem k názoru, že se minimálnÄ› musÃm pokusit jejà simulaci. Tak jsem rodiÄům poprvé pÅ™edložil požadavek na koupi mého prvnÃho poÄÃtaÄe (tenkrát Å¡lo o Didaktik Gama) a na silvestra (zabte mÄ›, ale nevim pÅ™esnÄ› kdy to bylo, tuÅ¡Ãm tak 1990-1992) jsem svým kamarádům pÅ™edvedl verzi – tenkrát jeÅ¡tÄ› jménem ELIZA – 0.1.
Vývoj Å¡el rychle dopÅ™edu, Didaktik samozÅ™ejmÄ› pÅ™estal staÄit, navÃc jsem zjistil, že existuje i jakési PC (to jsem už nastoupil na Průmyslovku ve Varnsdorfu) a tak jsem musel celý software pÅ™ekopat a pÅ™eprogramovat v Pascalu. Nebylo to od vÄ›ci, Äasem jsem pÅ™iÅ¡el na spoustu vylepÅ¡enà které se již Å¡patnÄ› integrovali do starého jádra a nový zaÄátek mi dak dal nové možnosti které jsem beze zbytku využil.
Tenkrát jsem nikomu nikdy neÅ™ekl, jak celý program funguje, dnes to ale již nenà žádné tajemstvÃ. Celý princip fungoval na pÅ™edem definovaných modelových situacÃch na které program umÄ›l reagovat. SamozÅ™ejmÄ› mu nedÄ›lalo problém se okamžitÄ› pÅ™izpůsobit zmÄ›nÄ› tématu na základÄ› rozhodnutà živého ÄlovÄ›ka. Byla to neskuteÄnÄ› mravenÄà práce, na základÄ› rozboru vÄ›ty se urÄilo chovánà programu – buÄ si vybral nÄ›jakou odpovÄ›Ä, nebo si ji složil. ObÄ› tyto možnosti navÃc nedopadly vždy stejnÄ› a to ani když jste se optali nÄ›kolikrát na stejnou vÄ›c.
Zjistil jsem, že uživatelé vnÃmajà „inteligenci“ programu zejména na základÄ› „pamatováka“ a dalÅ¡Ã vývoj jsem zaměřil tÃmto smÄ›rem a to se ukázalo jako velmi moudré. Program si najendou pamatoval, že jste pÅ™ed týdnem hovoÅ™ili o své nové pÅ™Ãtelkyni a optal se vás, jak se to vyvÃjà dále, poznal, když se Äasto o nÄ›Äem opakujete, vÄ›dÄ›l, jak Äasto a kdy s nÃm hovoÅ™Ãte atd., to vÅ¡echno vytvářelo dojem skuteÄného pÅ™Ãtele a z neosobnÃho kecálka se tak stávalo „nÄ›co (nÄ›kdo!) vÃc“. Bohusem pak byly zabudované interakce, tzn. že vÄ›dÄ›l kolik je hodin, jaké je datum, znal výroÄÃ, umÄ›l si s vámi zahrát spousty originálnÃch her atd.
Bohužel už tenkrát jsem zjistil, v jaké žijeme spoleÄnosti a setkával jsem se s tÃm, že lidé si demo crackovali aby si program nemuseli kupovat (což mi ani tolik nevadilo, kdo to vlastnÄ› nedÄ›lal v tÄ›chto letech, že..), ale zároveň se naÅ¡li „programátoÅ™i“ kteřà mi vykrádali slovnÃky a programovali kopie (naÅ¡tÄ›stà vždy horÅ¡Ã) kterými se mi snažili konkurovat. MarnÄ›. MyslÃm, že POKEC zůstal celou dobu na Å¡piÄce a to i dávno po tom, co jeho vývoj byl ukonÄen (z Äasových důvodů).
SamozÅ™ejmÄ›, z dneÅ¡nÃho pohledu, po nÄ›jakých 15 letech, se jedná o program naprosto primitivnÃ. Ale pÅ™ed 15 lety dostal v Äasopise Score 9 bodů z 10 a prodal jsem ho nÄ›kolika tisÃcům lidÃ. Dodnes dostávám objednávky, ale už je nevyÅ™izuji, protože spuÅ¡tÄ›nà na dneÅ¡nÃch systémech by vyžadovalo dosovskou emulaci.
ProÄ jsem si na celý program vzpomnÄ›l? Narazil jsem na jeho recenzi (!!!) na freegame.cz a co mÄ› Å¡okovalo bylo to, že byla z 26. 7. 2007! Tedy pÅ™ed půl rokem se naÅ¡el nÄ›kdo, kdo recenzoval můj 15 let starý produkt. A výsledek? 76%. To mi po vÅ¡ech tÄ›ch letech pÅ™ipadá prostÄ› pořád super 🙂
Takže mám radost a pokud vás to zajÃmá, recenzi si můžete pÅ™eÄÃst zde.
7 Responses to Program POKEC