V komentářÃch Älánku CAPTCHA jsem narazil na komentář, odkazujÃcà na nÄ›jaké – pro mÄ› do té doby neznámé – “reCAPTCHAâ€. A pak jsem shlédl toto video
Pokud máte chvilku tak doporuÄuji shlédnout, je to opravdu úžasná vÄ›c. Pokud ne, tady je shrnutÃ
– každý den je opsáno asi 200 miliónů “nesmyslných†textů CAPTCHA
– průmÄ›rná doba opsánà textu je asi 10 vteÅ™in, vynásobte si to 200 milióny a máte neuvěřitelné plýtvánà Äasem
A tak si nÄ›kdo moudrý položil otázku – jak využÃt tohoto Äasu? A výsledkem byla právÄ› reCAPTCHA. Je to vlastnÄ› CAPTCHA, do které se pÅ™idá dalÅ¡Ã slovo a tady je právÄ› ta pointa. To slovo pocházà z OCR programů, které scanujà staré knÞky a dalÅ¡Ã tiÅ¡tÄ›né publikace do elektronické podoby tak, aby byly pÅ™Ãstupné celému svÄ›tu a zachovány i pro dalÅ¡Ã generace.
Problém OCR programů je, že u starých tisků majà až 30% chybovost a jsou tak skoro nepoužitelné. Ale ÄlovÄ›k umà pÅ™emýšlet a text pÅ™eÄÃst a v rámci ověřenà text i pÅ™epÃÅ¡e do textové formy. A když se vÃce lidà shodne na tom slovÄ› tak systém zaÄne slovo považovat za správné.
PodÃvejte se na to, jak složité je pÅ™evést nÄ›které texty: http://www.google.com/recaptcha/digitizing
Je to asi neuvěřitelné, ale lidi každý den takto pÅ™eložà do textové formy asi 100 miliónů slov, což je asi 2,5 miliónu knÞek za rok. PÅ™edstavte si to. Jedno za Äas musÃte vložit tento otravný text, ale dÃky tomu se pÅ™evede do elektronické formy 2 500 000 knÞek roÄnÄ›. ZDARMA. Je to nádherná ukázka toho, jak z nÄ›Äeho otravného udÄ›lat prospěšnou vÄ›c.
Mimochodem, video pokraÄuje pÅ™edstavenÃm nového projektu, nazvaného DUOLINGO (www.duolingo.com), což je systém, který vás nauÄà cizà řeÄ bez penÄ›z a vy nevÄ›domky pomůžete s pÅ™ekladem celého internetu do cizÃch jazyků. Moc chytÅ™e vymyÅ¡lené a naprosto velkolepé. Jsem uneÅ¡en z tak skvÄ›lých nápadů.
No a na závÄ›r povÃdánà o reCAPTCHA trochu legrace. PÅ™edstavte si (je o tom zmÃnka na videu), že pÅ™i opisovánà textu je potÅ™eba dodat dvÄ› slova – jedno které systém zná a druhé, které nezná a potÅ™ebuje ho od vás opsat. Takže nemůže kontrolovat, co se vedle sebe objevuje. A právÄ› tÃm vznikajà nÄ›kdy neuvěřitelnÄ› vtipná slovnà spojenÃ. A tak vznikl web www.captchart.com – když narazÃte na nÄ›jaké vtipné slovnà spojenà tak k nÄ›mu staÄà dodÄ›lat nÄ›jaké pozadà a umÃstit to tam. Dajà se najÃt opravdu povedené kousky