..já tam taky jdu..
PÅ™estože to nevypadá jako dobrý nápad jet teÄ nÄ›kam za slunÃÄkem, tak my jedem. KonkrétnÄ› pak do Mexika, 10 dnà se slunÃÄkem, bÄ›lostnou plážÃ, potápÄ›nÃm, tequilou a tacem.
HodnÄ› se těšim na to potápÄ›nÃ, sice potápÄ›Äské lokality v Mexiku už nejsou co bývaly, jelikož je poniÄil hurikán Dean, ale pÅ™esto je zde jedna zajÃmavost která stojà za to – cenoty – viz citát z seamaster.cz
Cenoty
Překrásné krasové jeskyně s propadlým stropem a zatopeným dnem.
Název „Cenote“ pocházà z mayského slova „dz´onot“, které v pÅ™ekladu znamená, studna nebo propast. V minulosti byly mayským obyvatelstvem využÃvány jako zdroj pitné vody, obÄ›tnà studny, kam byli shazovány tÄ›la lidà obÄ›tovaných bohům. Podle mayské mytologie jsou cenoty zdrojem plodnosti a života, vstupnà bránou do podsvÄ›tà a sÃdlem boha deÅ¡tÄ› Chaka.
PÅ™edpokládá se, že pÅ™ibližnÄ› pÅ™ed 65 mil. lety dopadl na Yucatánský poloostrov meteorit, který vytvoÅ™il kráter Chicxulub. Tento kráter dal prostor pro vznik rozlehlých jeskynnÃch komplexů. Nejsou zde prakticky žádné povrchové toky a srážky velmi rychle prosakujà pÅ™es vápencovou ploÅ¡inu, kterou je tvoÅ™en celý poloostrov, do podzemnÃch jeskynÃ, kudy jsou odvádÄ›ny až do moÅ™e. Cenoty jsou bohatÄ› vyzdobeny sekundárnÃmy krasovými jevy – krápnÃky. Po zaplavenà i vyÅ¡Å¡Ãch jeskynÃch pater vodou bÄ›hem poslednÃho glaciálu doÅ¡lo k zastavenà procesu krasovánÃ.
Vzhledem k blÃzkosti moÅ™e, se v jeskynÃch vyskytuje jev haloklina, což je vlastnÄ› stÅ™etávánà dvou látek o rozdÃlné hustotÄ›. Dole se držà voda slaná a nahoÅ™e voda sladká. PÅ™i odlivu je do jeskynnÃch prostor nasávána voda slaná a bÄ›hem pÅ™Ãlivu z nich proudà voda sladká. KolÃsánÃm hladiny svÄ›tového oceánu bÄ›hem terciéru a kvartéru doÅ¡lo nÄ›kolikrát ke zmÄ›nÄ› eroznà báze a proto má mnoho pobÅ™ežnÃch jeskynnÃch systémů své ústà pod hladinou Mexického zálivu. Voda je zde velmi Äistá, se stálou teplotou a viditelnostà až 90 metrů (i ve velmi Äistém moÅ™i je viditelnost pro srovnánà jen 20 metrů).
To vypadá zajÃmavÄ›, co? My budeme od Tulumu asi 60 km, takže to se dá. Naproti nám je ostrov Cozumel kterýmá také co nabÃdnout jak Å¡norchlistům tak potápÄ›Äům. Těšà mÄ›, že nebudeme v nÄ›jakém „paneláku“ v Cancunu, ale v krásné „chatrÄi“ .-) Playa del Carmen má být podstatnÄ› hezÄà než Cancun, neboÅ¥ zde se „prý“ již pÅ™emýšlelo pÅ™i zástavbÄ›. Tak jsem na mexÃky zvÄ›dav.
Jedeme do hotelu Occidental Allegro Playacar a vypadá to nějak takto: